Grup Dergah kimdir

Tasavvufi müziğin Çok geniş kitlye hitap eden Grup Dergah‘ Grubu kimdir, Uyeleri hakkinda isimleri ile hayatlarini Konu alan araştirmalarimiz sonucunda“aldiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık
Bu haber 2019-05-09 15:37:38 eklenmiş ve 89 kez görüntülenmiştir.

Tasavvuf ve İlahi

 

Grup Üyeleri

Mehmet Ziya DEMİRBAŞ

Ahmet Bahadır CANBAZ

İsmail DEMİRBAŞ

 

Memleket

ŞANLIURFA

 

Plak Şirketi

ÖZBEK YAPIM 0414 2163225

 

MEHMET ZİYA DEMİRBAŞ

1974 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamlamıştır. Hz. İbrahim kültür ve eğitim vakfında hafızlık eğitimi almıştır. Yaklaşık 4 yıl önce 2007 yıllarında Mehmet ziya demirbaş, Bekir çiçek, bahadır canbaz ve İsmail demirbaştan oluşan bir ilahi ve tasavvuf müzik topluluğu oluşturmuşlardır.

Grubun adını makamı Halil olan ve Şanlıurfa halkı tarafından dergâh olarak anılan Hz. İbrahim’in makamından almıştır. Mehmet ziya Demirbaş Şanlıurfa belediyesi konservatuarında görev yapmaktadır ve halen bu görevine devam etmektedir. Türkçe, Kürtçe, Arapça ve farsça ilahilerle halkın beğenisini kazanan Mehmet Ziya Demirbaş ulusal kanalların hemen hemen hepsine Grup Dergâh’la beraber konuk olarak katılmıştır. Yurdun bütün bölgelerinde konser ve etkinliklerini hala sürdürmektedir. 

 

BEKİR ÇİÇEK

1977 yılında Şanlıurfa da doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamlamıştır. Daha ilkokul çağlarında sesinin gürlüğüyle tüm dikkatleri üstünde toplamayı başarmış olup, okul programlarının vazgeçilmez üyesi haline gelmiştir. Bu durum imam hatip lisesinde okuduğu yıllarda da devam etmiş ve katıldığı kuranı kerim okuma, hutbe okuma, ezan okuma yarışmalarında çeşitli dereceler almıştır. Bu sıralarda Urfa mevlithanlarından dersler almış ve özellikle ustası celal çirişten def ve ilahiler öğrenmiştir. 1992 yılında Şanlıurfa valiliği tarafından kurulan kısa adı Şurkav olan kültür merkezinde Mehmet mercan Özkan’ın şefliğinde oluşturulan tasavvuf korosuna katılmış bilgi ve birikimlerini pekiştirme ve olgunlaştırma fırsatı bulmuştur. Urfa’nın müzik kültüründe önemli bir yere sahip olan gazel geleneğini öğrenip yaşatmaya çalışmış, okuduğu gazel ve hoyratlarla Urfa müziğinde hak ettiği yeri almıştır. 1997 yılında Harran üniversitesi müzik bölümünü kazandı.2001 de mezun olup öğretmenliğe başladı. Bu görevine halen devam eden Bekir Çiçek akademik çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Kendisi dâhil 4 kişilik bir çekirdek kadroya sahip olan grup dergâh ile beraber Urfa tasavvuf musikisini yaşamaya ve yaşatmaya devam etmektedir. urfanın gazel üstadı piri kazancı Bedih’le bir albüm çalışması yapmış ayrıca kendine ait iki albümü bulunmaktadır. Urfa gazel ve hoyratlarını bir albümde toplayarak Urfa müziğine katkıda bulunmuştur.

 

AHMET BAHADIR CANBAZ

1978 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. 1996 yılında Şanlıurfa Şurkav kültür merkezinde tasavvuf müziği korosuna katılmış olup, 2000 yılına kadar koro olarak birçok etkinliğe katılmıştır. Kendine özel ya Allah, Habibim, Dinle’de yıldızları adında 5 profesyonel albüm çıkarmıştır. Bu albümlerdeki eserlerden bazılarına klip çekmiş, çeşitli kanallarda yayınlanmıştır ve çok sayıda konser vermiştir. Harran üniversitesi fen edebiyat fakültesi müzik öğretmenliği bölümünden mezun olup 2000 yılında müzik öğretmeni olmuştur. 2007 yılında hafız ziya demirbaş’ın teklifi üzerine bir mevlit grubu oluşturulmuştur. Bu mevlit grubuna da Şanlıurfa’da bulunan Hz. İbrahim makamı ( dergâhı ) göz önüne alınarak grup dergâh ismini vermişlerdir. İlk albümlerine bu dergâhta yananlar var ilahisinden esinlenerek yananlar var adını vermişlerdir. Daha sonra yar Muhammed ve akabinde de Şanlıurfa’ya has mevlit albümü çıkarmışlardır. 2009 ramazan ayı onlar için büyük bir yükselişin habercisi olmuş ve peş peşe çıktıkları TV programlarıyla yükselişe geçmiş olup halen Türkiye’nin birçok bölgelerinde Etkinliklerini devam ettirmektedirler. Bahadır canbaz bu programların yanı sıra öğretmenlik görevini de sürdürmektedir. 

 

İSMAİL DEMİRBAŞ

1989 yılında Şanlıurfa da doğmuştur. Şanlıurfa merakı ve sevgisinden dolayı tasavvuf musikisine ilgisi erken yaşlarda başlamıştır. Mevlithan olarak çeşitli etkinliklerde faaliyet göstermiş olup, aynı zamanda Şanlıurfa Halilurrahman vakfında hafızlık çalışmalarında bulundu. 2004 yılında Şanlıurfa Mevlevihanesi tasavvuf musikisi korosuna katıldı. 2006 yılında milli eğitim bakanlığının düzenlemiş olduğu ezan okuma yarışmasında güneydoğu bölge 1.si oldu ve yine aynı amaçla yapılan yarışmada Türkiye çapında ise 4. Oldu. 2007 yılında kendisi dâhil 4 kişilik bir çekirdek kadroya sahip olan grup dergâh ile beraber Urfa tasavvuf musikisini yaşamaya ve yaşatmaya devam etmektedir. Şanlıurfa imam hatip lisesinden mezun olduktan sonra Anadolu üniversitesi ilahiyat fakültesinde okumaya başlamış ve hala okul hayatını sürdürmektedir. Şu anda Şanlıurfa'da bir camide İmam hatip olarak görev yapmaktadır. Grubun şu ana kadar 5 tane albümü bulunmaktadır. Grup dergâh ile beraberliğinin 5. Yıla girmesinin mutluluğunu yaşamaktadır.

 

Biyografi

Grup Dergâh 2007 Yılında Grubun 4 Solist Üyesi Tarafından Kurulmuştur Ve O Gün İçin Bir İsim Verilmesi Gerektiğine Karar Verirler, Bu İstinaden Kurucu Üyeler Ke... Devamını Gör

 

Mevcut Konumu

ŞANLIURFA

 

Basın Sorumlusu

+ 90 532 136 27 28

 

Etkinlik Sorumlusu

Grup Dergah İletişim:0 542 715 81 36

categories

Sahne Sanatları · Müzisyen/Grup

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Biyografi haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
İlahi indir | İlahi Dinle | İlahi Sözleri
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır. SEKTÖRDE LİDER İLAHİN.NET. Tüm hakları saklıdır.